У Сумах поставили виставу про таємне життя оркестру

У сумському Національному академічному театрі імені М.Щепкіна відбувся прем’єрний показ вистави «Оркестр» французького драматурга, на ім’я Жан Ануй (1910-1987).

Режисер-постановник Роман Козак.

Сюжет

Події розгортаються всередині якогось оркестру, котрий певно грає в якомусь кабаре. Хоча це не доведено, тому що між композиторів, імена яких звучать під час вистави є класики — Гріг  та Шопен. Втім, Шопен представлений лише декількома нотами з відомого траурного маршу, а щодо Гріга, то там взагалі залишається остаточно нез’ясованим –  чи він Гріг, чи він гріх…

Інший музичний супровід максимально абстрактний. Його основою є твори українського гурту «Dakh Daughters».

Фрагмент з вистави «Оркестр» Сумського Національного академічного театру ім. Щепкіна

По ходу дійства відкривається, що окрім любові до музики (до того ж, схоже, що вимушеної, за гроші) музиканти живуть ще й різноманітним особистим життям, котре відбувається на, так би мовити, кухонно-еротичному рівні з усім відповідним меню – інтриги, плітки, скандали, адюльтери…

Невдовзі вимальовується і любовний трикутник, який вносить у дію буремний конфлікт, а з ним і все відповідні пристрасті та трагікомічні непорозуміння. До слова, режисер вистави нібито навмисне демонструє глядачам, що він і сам не бере на себе відповідальність визначатися – це про сміх, чи про сльози. І тільки під самий кінець нещасний випадок вирішує – хай це буде про сльози.

На тому вистава і завершується. 

Актори

У даному разі ми маємо той чарівний прецедент, коли виставу поставлено на органіку акторів. Режисер дає можливість виблиснути кожному, у тому числі і самому собі в одній з ролей. Дійові особи існують між трьох стихій: візуальної, музичної та психологічної.

Сцена з вистави «Оркестр» Сумського Національного академічного театру ім. Щепкіна

Самі музиканти шикарно вдягнені – костюми тут взагалі окреме «браво» яке можна адресувати й усій сценографії (сценографія та костюми – Яніна Бабенко, вона ж виконавиця однієї з ролей).

Окрім одягу на персонажах підкреслено епатажний мейкап, постійно звучить трохи дивна музика і точаться безперервні побутові розбірки, котрі перемежаються ліричними одкровеннями – і все це водночас.

Зрозуміло, що у будь-якому ансамблі має бути соліст. В «Оркестрі» Романа Козака на першому плані прекрасна та неперевершена Катерина Саченко у ролі мадам Ортанс.

Навіть для постійних відвідувачів театру, котрі бачили пані Катерину у багатьох сценічних втіленнях її роль в «Оркестрі» — прекрасний шок та захоплений подив.

Блискуча жіноча зовнішність – це ж треба який талант мати, щоб так переконливо зіграти самовпевнену красуню! — вишукана акторська майстерність, абсолютне володіння залом, віртуозність міміки та жесту, феноменальні вокальні номери – все це виглядає як бенефісна роль і «накриває» крім цілющої енергетики, що щедро транслюється  зі сцени, ще й зворотною радісною реакцією, котру генерує розум глядача, який у всьому купається протягом приблизно 45 хвилин – така тривалість вистави «Оркестр», до речі.

Між іншим, другою виконавицею цієї ролі є Марія Корінна – ми  не бачили її мадам Ортанс. Але обов’язково плануємо побачити. Це має бути щось тотожне по силі враження, але зовсім інше у сенсі втілення.

Зал    

Вистава іде у підвальному приміщенні театрального бомбосховища, де облаштовано експериментальну сцену. Як на наш погляд, практично всі театральні постановки тут ставали непересічними подіями, тому що максимальна взаємна наближеність акторів та публіки дозволяє грати на напівтонах, підкреслювати нюанси і кінцевим чином демонструвати весь наявний у виконавця арсенал майстерності та таланту.

Доволі важливим моментом є і відсутність необхідності переривати дійство під час повітряних тривог, бо воно і так відбувається в укритті.

Фрагмент з вистави «Оркестр» Сумського Національного академічного театру ім. Щепкіна

І взагалі, величні сцени – це тренд тоталітарних часів та царина попсових артистів. Справжнє сучасне мистецтво потребує щільності та максимальної концентрації творчої енергетики на невеличкому просторі. Саме це і відбувається під час вистави «Оркестр», враженнями від  перегляду якої ми поділилися з вами у цій розповіді.

Дійові особи та виконавці:

Мадам Ортанс – Марія Корінна, Катерина Саченко

Памела – Крістіна Зограбян, Юлія Сідорченко

Патриція – заслужена артистка України Марія Грищенко

Ермеліна – Яніна Бабенко

Леона – Олена Висоцька, Варвара Шамунова

Сюзанна – Анастасія П’ятикоп

Мсьє Леон  – Роман Козак

Ще про виставу щепкінців на експерементальній сцені:  У Сумах на одній сцені зустрілися великий німець і геніальний австрієць

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (2 голос, оценка: 5,00 из 5)
Загрузка...

Читайте ещё по теме:


Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.


4 + 8 =