Скандал навколо Міністерства культури України

24 березня в соціальній мережі  facebook було оприлюднено спільне звернення Президії Міжнародної Ради Музеїв  (ICOM) та Бюро Українського Національного  Комітету Міжнародної Ради з питань пам’яток і визначних місць (ІCOMOS) до  вищого керівництва  України «з проханням терміново зупинити руйнівні процеси, спровоковані діями нинішнього керівництва Міністерства культури України».

КириленкоНагадаємо, що  два дні тому на сайті Міністерства Культури  була розміщена інформація про результати внутрішнього аудиту Національного заповідника «Софія Київська», де колишньому керівнику закладу  Олені Сердюк  висунуто ряд звинувачень, в тому числі і в фінансових порушеннях на суму більше 1 млн грн.

Кроком у відповідь стало спільне звернення Президії ІСОМ України та Бюро ІCOMOS України до керівництва держави стосовно дій Міністерства культури України

ВІДКРИТИЙ ЛИСТ
ПРЕЗИДІЇ УКРАЇНСЬКОГО КОМІТЕТУ МІЖНАРОДНОЇ РАДИ МУЗЕЇВ (ICOM) та БЮРО УКРАЇНСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО КОМІТЕТУ МІЖНАРОДНОЇ РАДИ З ПИТАНЬ ПАМ’ЯТОК І ВИЗНАЧНИХ МІСЦЬ (ICOMOS)

ДО ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ, ГОЛОВИ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ, ПРЕМ’ЄР-МІНІСТРА УКРАЇНИ

Президенту України
п. ПОРОШЕНКУ П.О.

Голові Верховної Ради України
п. ГРОЙСМАНУ В.Б.

Прем’єр-міністру України
п. ЯЦЕНЮКУ А.П.

Київ, 23.03.2015, вих. № 12

Шановний пане Президенте,
Шановний пане Голово Верховної Ради,
Шановний пане Прем’єр-Міністре,

Президія Українського комітету Міжнародної ради музеїв (ICOM) та Бюро Українського національного комітету Міжнародної ради з питань пам’яток і визначнихмісць (ІСОМОS) – асоційованих з ЮНЕСКО міжнародних організацій, що об’єднують експертів з музейної справи та охорони культурної спадщини – вважають своїм обов’язком звернутися до Вас з проханням терміново зупинити руйнівні процеси, спровоковані діями нинішнього керівництва Міністерства культури України, ігноруванням системних проблем сфери культури та нагальної потреби докорінних реформ і впровадження нових стандартів управління.

У царині культури, та, зокрема, в музейній і пам‘яткоохоронній галузях, після призначення на пост Віце-прем’єр-міністра – Міністра культури пана В.А. Кириленка і нового керівного складу Міністерства культури України склалася критична, з огляду на системні наслідки, ситуація.
Замість докорінних реформ, адаптації до стандартів ЄС та впровадження кращих світових стандартів державної політики в царині культури спостерігаємо відкочування на десятиліття назад та відродження деструктивних командно-адміністративних підходів, що ставить підзагрозу подальше існування та розвиток цілих галузей.

Про загрозливі тенденції свідчать:
• Згортання конструктивних ініціатив, започаткованих у 2014 р.:
— з боку МКУ припинено розробку стратегії розвитку культури на 2015-2025 рр. за методиками, рекомендованими консультантами з ЄС, в межах співпраці з громадською платформою “Культура 2025”;
— зупинено грантову програму МКУ «Порозуміння», що стала дуже важливою для налагодження культурних стосунків між регіонами України;
— загальмовано процеси приєднання України до програми Євросоюзу «Креативна Європа» (участь в якій мала б каталізувати в Україні розвиток творчіх індустрій, важливих для економіки сучасного постіндустріального світу) та до ICCROM – Міжнародного центру з питань реставрації та консервації культурної спадщини;
— МКУ фактично само усунулося від опіки павільйоном України на Венеціанському бієнале і делегувало цю функцію ПінчукАртЦентру – важливій, але недержавній інституції;
• Відсутність реформ в царині культури у переліку ключових реформ, оприлюднених Національною радою реформ в лютому 2015 р. Це свідчить не лише про неефективність роботи профільного міністерства, а й про те, що причини цивілізаційного конфлікту всередині українського суспільства досі належним чином не проаналізовані, висновки не зроблені і ми ризикуємо отримати схожий розвиток подій в інших регіонах країни;
• Непрозорість прийняття рішень та ключових кадрових призначень. Зокрема, системно ігноруються вимоги та звернення фахової громадськості до Міністра культури України щодо впровадження прозорої конкурсної процедури призначення директорів національних музеїв та заповідників, у тому числі тих, що опікуються об’єктами ЮНЕСКО. Так, без будь-якої прозорої процедури за останні місяці було замінено керівництво Національного музею народної архітектури та побуту «Пирогово», Національного музею історії України та Національного заповідника «Софія Київська».

В останньому випадку до заповідника повернено попереднього керівника, звільненого у 2012 р., проти якого за результатами діяльності на посаді порушено три кримінальні справи (ведеться досудове слідство), у зв’язку з чим заповідник звернувся до Комітетів ВР з питань протидії корупції, з питань культури і духовності та Генеральної прокуратури України (лист від 17.03.2015 опубліковано в ЗМІ);
• Замовчування на рівні керівництва МКУ проблем, пов’язаних з культурною спадщиною у прикордонних із зоною АТО районах та на територіях, що нещодавно були визнані тимчасово окупованими. Розуміючи всю складність ситуації, ми переконані, що це питання, так само як і убезпечення національного культурного надбання загрожених територій, мало стати одним з пріоритетів у діяльності МКУ.;
• Публічні заяви першої особи МКУ стосовно “переведення музеїв країни на самоокупність” та ін. демонструють безвідповідальність та нерозуміння елементарних засад функціонування музеїв і охорони культурної спадщини.

Вимушені констатувати, що дії нинішнього керівного складу Міністерства культури поглиблюють системну кризу в царині культури, зокрема, управління культурною спадщиною, віддалюють у часі входження України в європейський культурний простір, негативно впливають на імідж України в світі та ставлять під сумнів спроможність владної команди виконати ті завдання по відродженню держави, що задекларувала Революція Гідності.

За останні місяці фахова спільнота втратила надію на конструктивний діалог, якісні зміни та виважені, професійні дії очільників Міністерства культури. Розглядаючи це відкрите звернення як вимушений крок, закликаємо Вас вжити всіх можливих заходів для нормалізації ситуації в царині культури, аж до зміни керівного складу Міністерства культури.

З повагою,

Президія Українського комітету ІСОМ

Бюро Українського національного комітету ICOMOS

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (3 голос, оценка: 5,00 из 5)
Загрузка...

Читайте ещё по теме:


комментариев 5

 1. Украинец:

  Гнать Кириленко грязной метлой.

 2. W:

  З 1993 по 2002 роки — голова Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Молодий Рух». Був членом НРУ, членом президії Центрального проводу Народного Руху, У 2001 році — член президії Громадського комітету «За правду!», Співголова Коаліції молоді «Наша Україна».З 2002 року — заступник голови Української народної партії.31 березня 2007 — 29 листопада 2008 — голова політичної партії Народний Союз «Наша Україна».На виборах 2007 року отримав депутатський мандат за списком блоку «Наша Україна — Народна самооборона» з 19 грудня 2009 — лідер партії «За Україну!»На позачергових виборах до Верховної ради 2014 року обраний народним депутатом України 8-го скликання за партійним списком (№ 8 у списку) від Народного фронту[4].

 3. Па:

  Щоб керувати культурою, треба принаймні її знати…

 4. Надія Юрченко:

  Потому, что у минкульт, как правило, и к великому сожалению, возглавляют не профессионалы, а политиканы…

 5. Эксперт:

  Украинские партии организованы по принципу мафиозных структур. Когда они приходят к власти, то основным критерием при назначении на любую должность является личная преданность главарю. И так на всех уровнях.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.


4 + 5 =