У Сумах відкрилась виставка польского художника

18 травня вернісажем виставки «Краєвиди, умиті росами…» сумський обласний художній музей ім. Н.Онацького відзначіл 155-річчя від дня народження Яна Станіславського (1860–1907) – польського та українського художника.

Цікаво, що усі експоновані дев’ятнадцять творів митця були зібрані ще Оскаром Гансеном і надійшли до музею під час його створення у 1920-му році завдяки Никанору Онацькому.

У зв’язку з Днем Європи, який широко відзначається у цей час в Україні, на вернісажі були присутні представники польської громади міста Сум.

Ян Гжегож Станіславський (1860-1907) — польський та український художник, один з найвидатніших представників польського модернізму.

Картины "Берег", "Мальвы" Ян Гжегож Станиславский Народився на Україні в с. Вільшана, тепер Черкаська область. Спочатку мав намір стати математиком — навчався на математичному факультеті Варшавського та Санкт-Петербургського університетів. Але потяг до мистецтва переміг.

Живопису вчився у В. Герсона (Варшава), потім у Краківській Школі витончених мистецтв (1883-1885) у В. Лушкевича та в Парижі (1885-1888) у Е. Каролюс-Дюрана. До 1895 р. працював у Парижі. З 1897 р. Ян Станіславський — професор Школи (в подальшому — Академії) витончених мистецтв у Кракові. Також був одним з засновників і активним діячем Товариства польських художників «Мистецтво».

Літні подорожі в Україну пов’язували майстра з батьківщиною. Він сприяв навчанню українських художників, відвідував та надавав матеріальну допомогу Київській Рисувальній школі Миколи Мурашко. Критик Д. Антонович вважав, що саме Станіславський відкрив сторінку поетичного та інтимного українського пейзажу.

Читай більше на медиа порталі АТС: Поэзия на АТС

Вплив імпресіоністів плідно позначився на творчості Я. Станіславського. Художник органічно поєднав традиції європейського мистецтва з новітніми рисами пленерних тенденцій роздільного мазку. Метод імпресіоністів ним був вдосконалений завдяки накладанню різних фактур та кольорів так, що барви сприймаються на відстані злитими в певну тональність. Станіславський писав без застосування чорної фарби, тільки за допомогою основних кольорів.

Невеликі за розміром твори з музейної колекції увібрали в себе як панорамні, так і камерні пейзажні краєвиди Західної Європи та України. Етюдна незавершеність в манері alla prima надає його роботам особливої свіжості і виразності. Він майстерно пише ранки, надвечір’я, сутінки, похмуру осінь і сонячне літо, неосяжна панорамність збагачується хатками («Хата на Дніпрі»), дерев’яними тинами («Сільський садочок»), копицями сіна («Копиці»), возами («Віз. Вечір в Україні»). Художника також приваблюють насичені кольори будяків та мальв («Стежина», «Мальви»). Твори наповнені простором, сяянням чистих, яскравих кольорів. Ян Станіславський, за словами сучасників, майже розмовляв зі світлом. Учнів своїх намагався частіше виводити на пленер, подалі від академічних класів.

Раніше ми писали: В галерее «Академическая» в Сумах открылась выставка польских художников, рисующих Сумщину

Про «етюди-пісні» Я. Станіславського у своїх спогадах відомий російський художник М. Нестеров з захопленням говорив: «… багато тієї слов’янської меланхолії… і так солодко щемить серце…».

Виставка робіт Яна Гжегожа Станіславського триватиме до кінця червня

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (оценок ещё нет)
Загрузка...

Читайте ещё по теме:


комментария 2

  1. Надія Юрченко:

    Дякую за публікацію. *ROSE*

  2. Великолепная и продуманная экспозиция. Каждое посещение музея оставляет глубокое впечатление.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.


9 + 9 =